Architektura

person Wysłane przez: Monika Dymarska list W: Architektura miejska Na: comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 40

Stolica naszego państwa Warszawa jest bardzo zainteresowana promocją dobrego wyposażenia przestrzeni publicznej oraz promocją dobrych wzorców. Wizerunek miast można poprawić poprzez uzupełnianie wyposażenia przestrzeni publicznej w detale wysokiej jakości np. obiekty małej architektury czy też terenów zieleni. Na uwagę zasługuje firma Dotare.pl, która dostarcza małą architekturę miejską do miasta Warszawa.

 

Konserwator zabytków posiada pod swoją opieką przestrzeń z małą architekturą, która ściśle nawiązuje stylistycznie do historycznych wzorców. W Warszawie możemy znaleźć na przykład wzór latarni – pastorałki, który jest chętnie stosowany ze względu na uzupełnienie bardzo unowocześnionych technologicznie opraw oświetleniowych. Popularne jest również użycie słupka blokującego z emblematem syrenki. Niecałe dwa lata temu wzór został odświeżony i ulepszony – obniżono ów słupek tak, aby nie przekraczać granic dopuszczonych przez przepisy. Dzięki temu uzyskał lepsze proporcje. Warto zaznaczyć, iż miasto posiada prawa autorskie do tego właśnie projektu. Rozwiązań w tym aspekcie jest wiele. Zalicza się do nich między innymi postawienie na takie elementy jak: meble miejskie, kosze na śmieci, stojaki na rowery, jak i również ławki ogrodowe miejskie.

 

Oprócz użycia wzorców historycznych, które są sprawdzone do miejskiej przestrzeni, coraz częściej wprowadza się obiekty o nowoczesnej, dynamicznej i lekkiej formie – tak zwane elementy „z drugiego bieguna”. Zachęcają one dodatkowo do wytyczania nowych horyzontów oraz dodają przestrzeni trochę energii. Dokładnie takie wyposażenie zostało stworzone i zaprojektowane dla Krakowskiego Przedmieścia, które tuż po rewitalizacji zostało mianowane salonem Warszawy. Co prawda Krakowskie Przedmieście nadal podlega ochronie Konserwatora ze względu na status zabytku, jednak uznaliśmy iż umeblowanie współczesne doda przestrzeni szczególnej wartości dzięki wyposażeniu które jest nowoczesne, nieudawane oraz będące daleko od sztucznie historycznej scenografii. Większość projektów oraz opracowania spójnego katalogu sporządziło Towarzystwo Projektów s.c. które jest renomowaną pracownią i jest wysoko ceniona również za opracowanie Miejskiego Systemu Informacji w Warszawie.

 

Oryginalne i niepowtarzalne projekty mebli miejskich (opracowane specjalnie dla Warszawy) z jednej strony pomagają i ułatwiają świadomą kreację wizerunku miasta, z drugiej jednak poprzez gospodarowanie prawami autorskimi do projektu – utrzymują w procesie zamówień publicznych kontrolę nad jakością i formą obiektów. Możemy narazić się na efekt przypadkowości jeśli nie stworzymy wcześniej bazy projektów do których posiadać oczywiście będziemy prawa autorskie. Zatem gdy miasto zdecyduje się na skorzystanie z projektów seryjnych – wpisuje się wtedy w specyfikacjach przetargowych formułę: „takie, jak” podając przykłady ze wzornika. O ostatecznym wyniku zadecyduje jednak cena przedmiotu, zazwyczaj dostosowana do jego jakości.

 

Warszawa posiada następujące obiekty zaprojektowane na jej wyłączność:

- betonowe donice na zieleń

- betonowe kosze na śmieci

- metalowe kosze na śmieci znajdujące się na przystankach tramwajowych

- słupki historyczne z syrenką (wzór z 2007 r.)

- słupki współczesne (wzór z 2013 r.)

 

Dzięki spójnym liniom wzorniczym mogą być one stosowane w całym mieście (w szczególności „syrenkowe” w obszarach historycznych).

 

Na Trakcie Królewskim, Nowym Świecie, w Alejach Ujazdowskich czy też na Belwederskiej będą lub są już użyte meble zaprojektowane wcześniej dla Krakowskiego Przedmieścia:

 

- metalowe kosze na śmieci

- metalowe i kamienne donice na zieleń

- wiaty przystankowe

- słupy ogłoszeniowe

- kioski

- stojaki rowerowe

 

Wkrótce zostanie przedstawiony nowy wzór wiaty i pozostałych elementów wyposażenia Przystanków Komunikacji Miejskiej. Projekt został wyłoniony w konkursie, obecnie jest przygotowywane postępowanie mające na celu udzielenie koncesji, następnie koncesjonariusz będzie zobowiązany do realizacji projektu, a jego wynagrodzeniem będą dochody z umieszczonych reklam na przystankach. Konkurs na projekt zorganizowało Miasto Stołeczne Warszawa. W skład tego projektu wchodzą następujące elementy:

 

- ławki

- kosze na śmieci

- skrzynia na piasek z solą

- stojaki rowerowe

- słupki przystankowe z oznakowaniem

- wiaty przystankowe w różnych długościach i szerokościach

 

Jeśli chodzi o parki historyczne – stosowane są w nich ławki o tak zwanym wzorze warszawskim – znanym z ikonografii przedwojennej. W nowych parkach natomiast są już stosowane elementy proponowane przez projektantów, których celem jest znaczne zindywidualizowanie tych przestrzeni.

 

Reasumując można zatem stwierdzić, iż Warszawa posiada całkiem pokaźny szereg wzorów mebli zamówionych na ich własny użytek. Elementy te tworzą katalog, który jednak nie ma do końca sformalizowanego charakteru (nie został zatwierdzony przez prezydenta miasta, nie posiada również zamkniętej formy) ponieważ do tej pory nie było to potrzebne.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się inaczej lub Resetuj hasło