Projektowanie przestrzeni miejskiej

Gospodarowanie przestrzenią miejską nie jest prostym procesem i wymaga współpracy wielu jednostek i urzędów. Współczesne czasy to gwałtowny rozwój nowoczesnych miast, które w dużej mierze opierają się na technologiach, zachodnich wzorcach oraz zróżnicowanych i estetycznych materiałach.

Aby jednak przestrzeń publiczna zachwycała funkcjonalnością i elegancją musi zaistnieć przemyślane zarządzanie, oparte na olbrzymiej wiedzy i doświadczeniu.

Każde miasto, bez względu na jego wielkość ma pełnić określone funkcje. Planowanie zagospodarowania przestrzeni publicznej muszą zatem skupiać się przede wszystkim na konkretnych obszarach. Można wyróżnić trzy grupy, dające poczucie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańcom.

Społeczne i socjalne funkcje są z punktu widzenia każdego obywatela najważniejsze. Ich zadaniem jest zapewnienie odpowiednich miejsc do aktywności ruchowej zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych.

Do tej kategorii można również zaliczyć tzw. nieformalną rekreację, która w praktyce oznacza odpoczynek i relaks w miejscach niewymagających specjalnie stworzonych do tego celu obiektów. Współczesne badania potwierdzają, iż ta funkcja pełni kluczową rolę w rozwoju każdego człowieka.

Możliwość kontaktów społecznych, organizacji wolnego czasu w sposób świadomy, a także ruch na świeżym powietrzu to czynniki, wpływające na dobre samopoczucie i prawidłowe działanie organizmu.

Z kolei funkcje środowiskowe i ekologiczne nie wykluczają korzystania z tych samych obiektów, co w grupie powyżej. Co ważniejsze, rozwiązania takie jak skwery czy parki pozwalają na ucieczkę od miejskiego zgiełku i chwilę odpoczynku w cieniu drzew. Obecność terenów zielonych, choć tak niezbędna do życia, wciąż jest pomniejszania na cześć koncepcji urbanistycznych takich jak nowy parking czy kompleks handlowy.

Podstawą prawidłowego funkcjonowania każdego miasta jest zrównoważony rozwój. Chaos podczas tworzenia ciągów komunikacyjnych czy terenów rekreacyjnych może doprowadzić do prawdziwych kłopotów. Dlatego też tak istotnym jest właściwe rozplanowanie przestrzeni miejskiej.

Przede wszystkim czytelność miasta.

Urbanistyka zakłada pojęcie czytelności miasta, czyli sprawienia, iż funkcjonowanie każdego elementu przestrzeni służy czemuś konkretnemu a nawet najmniejsza ławka nie stoi na skraju parku przypadkowo. Dzięki temu mieszkańcy, podobnie jak turyści mogą odnaleźć się w miejskiej rzeczywistości i z łatwością dotrzeć do wybranego miejsca.

Co gorsza, w ostatnich latach wyznacznikiem współczesnego miasta stały sie olbrzymie, betonowe bądź szklane galerie handlowe, do których nagminnie udają się nie tylko mieszkańcy, ale i przyjezdni goście. Niestety ich wygląd niekiedy zakłóca równowagę i spokój danego miejsca, psując jego estetykę i błogość.
Współczesna urbanistyka, czyli więcej betonu i redukcja zieleni do minimum.
Współczesna urbanistyka to pewnego rodzaju dowolność w projektowaniu architektury miejskiej. Dowolność w wyborze materiału, redukcji miejsc kosztem innych, bardziej "praktycznych" koncepcji. Często dopiero po czasie okazuje się, iż zaprojektowane rozwiązania nie stanowią wygody i komfortu, ale wzbudzają zdenerwowanie wśród okolicznych mieszkańców. Dzieje się tak często na skutek redukcji terenów zielonych pod nowoczesne apartamentowce czy kolejne galerie.
Choć miasto musi sie rozwijać, a koncepcje przynoszą oczekiwane fundusze utrata kolejnego parku, czy skweru będącego oazą dla dzieci i osób starszych bywa bolesna. Tym bardziej, iż takie zagospodarowanie przestrzeni jest procesem nieodwracalnym, pozostającym zwykle na kilkadziesiąt lat.

Betonowe pustynie jako element architektury miejskiej.

Przykładów takiego zagospodarowania miast nie trzeba daleko szukać. Właściwie wystarczy odwiedzić każdą większą miejscowość, która na rzecz galerii handlowej, kolejnej fontanny czy nowoczesnego parkingu powoli zamienia się w betonową pustynię. Miejsce, gdzie ucieczka od zgiełku miasta wydaje się niemożliwa. Miejsce, gdzie w upalny dzień na próżno szukać ochłody pod drzewem.

A wreszcie miejsce, gdzie poza szybkimi i wygodnickimi rozwiązaniami nie warto doszukiwać się czegoś innego. Współczesne czasy wymuszają niejako pogoń za szczęściem, gdzie tak często człowiek przestaje zauważać drugiego człowieka.

Jak zostało wspomniane wcześniej, miasta pełnią wiele istotnych funkcji. Właściwe zagospodarowanie przestrzeni publicznej wymaga jednak zastosowania nowoczesnych produktów i rozwiązań, wspomagających aktywizację społeczeństwa i umożliwiających jego odpoczynek czy relaks.
Dlatego tak istotnym elementem wydają się ławki, ozdobne balustrady, stoły piknikowe czy chociażby wiaty na rowery. Ich obecność na stałe wpisała się w miejski krajobraz i zapewnia jego funkcjonalność przy codziennym użytkowaniu.
Należy jednak pamiętać, iż o każdym miejscu ustawienia któregoś z rozwiązań decydują ludzie, a ich planowane rozmieszczenie zależy od wielu czynników.

Powiązane produkty

Komentarze