Bezpieczne place zabaw

person Wysłane przez: Biuro obsługi list W: Architektura miejska Na: comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 1169

Miejsca zabaw zgodne z przepisami

Współdziałanie z Polskim Komitetem Normalizacyjnym oraz Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów pomoże Państwu zdobyć informacje o potrzebnych wytycznych w kwestii projektu, zakupu i budowy bezpiecznych placów zabaw. Znajdą tam Państwo niezbędne informację na temat pielęgnacji oraz zarządzania placami zabaw, tak, aby były to miejsca czyste, atrakcyjne, bezpieczne i godne uwagi.  

Polski Komitet Normalizacyjny (PKN) jest krajową jednostką normalizacyjną, która proponuje producentom placów zabaw, skateparków i dostawcom ich wyposażenia,  dobrowolną certyfikację na Znak Zgodności z Polską Normą – Znak PN.


Znak PN jest uznany przez bezstronny Polski Komitet Normalizacyjny, po orzeczeniu, iż wyrób taki spełnia absolutnie każde wymagania, które norma ta stanowi.

Znak Zgodności z Polską Normą usytuowany jest na elementach wyposażenia danych placów zabaw, jako informacja gwarantująca ich bezpieczeństwo oraz najlepszą  jakość, która wpisuje się w wymagania zawarte w Polskich Normach jako zgodne z aktualnym i spotwierdzonym poziomem techniki oraz uznanymi regułami technicznymi.

Więcej:

Bezpieczne place zabaw - zasady

Wskutek działania międzynarodowego projektu sfinansowanego przez Komisję Europejską Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, stworzył stronę www, która podejmuje temat dotyczący warunków bezpieczeństwa na placach zabaw. W ramach tegoż projektu, specjaliści z Bułgarii, Danii, Estonii, Holandii, Norwegii, Słowacji, Słowenii oraz Polski, przeprowadzili weryfikację bezpieczeństwa urządzeń, które montowane są na placach zabaw.

Serwis internetowy www.placezabaw.uokik.gov.pl jest idealnym poradnikiem dla administratorów, a także stanowi źródło wiedzy o założeniach, jakie winien posiadać bezpieczny plac zabaw dla dzieci. Na stronie znajdują się także odnośniki do aktualnych przepisów, filmy instruktażowe oraz poradniki dla administratorów placów sformułowane w ramach wyżej wymienionego projektu. Znajdziecie tam Państwo poradnik „Jak stworzyć bezpieczne miejsce zabaw dziecięcych” autorstwa Marka Kosmali, ufundowany ze środków Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Interesujące Państwa publikacje są już do pobrania na stronie www.placezabaw.uokik.gov.pl :

Doradztwo

Doradztwo specjalistyczne z zakresu budowy placów zabaw

Osoby/ Instytucje poruszone tematem wybudowania placu zabaw ważą temat, w jaki wybudować plac zabaw, oraz jakie funkcjonalności owa budowla ma posiadać.

Firma dotare wychodzi naprzeciw tym zapytaniom i wątpliwościom, bowiem oferuje klientom doraźną pomoc poprzez usługi doświadczonych ekspertów, którzy pomogą Państwu swym fachowym doradztwem w kwestii projektowania i budowy placów zabaw. Doradcy firmy szczycą się wieloletnim doświadczeniem, przez co będą w stanie odpowiedzieć na niemal każde Państwa pytanie oraz będą w stanie doradzić w wyborze modelu placu zabaw, który będzie łączył w sobie najwyższą jakość w przystępnej cenie.

Stworzony projekt koncepcyjny zapewni bezproblemową lokalizację urządzeń z zachowaniem ich stref bezpieczeństwa, a dzięki doskonałemu systemowi wizualizacji mogą Państwo ujrzeć swój projekt koncepcyjny przed konkretną realizacją.

Zachęcamy do skorzystania z  poniższego formularza, który zostanie skierowany bezpośrednio do grona naszych ekspertów.

Projekt placu zabaw

Zespół naszych projektantów na Państwa życzenie sprawnie oraz fachowo zrealizuje projekt placu zabaw oraz dokona jego wizualizację w 3D. Ów projekt może być wykorzystany jako podstawa do zgłoszenia go do urzędu, w formie załącznika do planu inwestycyjnego czy elementu dokumentacji przetargowej. Potwierdzone doświadczenie w branży placów zabaw stanowi rękojmię, iż zaprojektowany plac będzie spójny z obowiązującymi normami i przepisami wyznaczającymi zasady projektowania placów zabaw, a także będzie dla Państwa ciekawym cenowo konceptem. Projekty realizujemy tylko indywidualnie, z pasja i wena twórczą. Angażujemy w to wiele czasu i energii. Spory wybór urządzeń dotare stwarza wizję atrakcyjnego, bezpiecznego i trwałego miejsca do zabawy dla najmłodszych. Zależy nam nacisk na restrykcyjnym przestrzeganiu norm bezpieczeństwa w kwestii tworzenia placów zabaw.

Jesteśmy zorientowani na konkretne potrzeby, dlatego nasz przedstawiciel jest w stanie dojechać do  Państwa celem spotkania oraz fachowego oglądu lokalnego terenu przeznaczonego pod plac zabaw . Dzięki temu mamy możliwość przedstawienia oferty dopasowanej do klienta. Konsultacje z klientem to podstawa naszej komunikacji.

Na naszej stronie znajdziecie Państwo kluczowe materiały przydatne w procesie tworzenia projektów takich jak;  rzuty urządzeń w formatach DWG, widoki urządzeń w JPG, karty techniczne PDF. Służymy ponadto radą w zakresie konsultacji technicznych, w drodze tworzenia projektów placów zabaw.

Finalizacja projektu placu zabaw jest usługą odpłatną, jednakże poniesione na ten cel koszty mogą okazać się niewspółmierne do rangi środków, które pozyskają Państwo w kwestii dofinansowania na budowę placu zabaw, bądź po wygranej w przetargu.

Zawsze skupiamy się na potrzebach i życzeniach klienta, lecz podstawowymi elementami projektu mogą być:

 • Wykonanie projektu
 • Wizualizacja placu zabaw
 • Kosztorys inwestorski
 • Dokumentacja techniczna
 • Dokumentacja przetargowa

Projekt placu zabaw – dodatkowe Informacje

Szczegółowe informacje na temat projektowania placów zabaw znajdziecie Państwo na stronie dotare Architekci w zakładce

Projektowanie Placów Zabaw

oraz odwiedzając nas poprzez portal dotare Architekc, gdzie regularnie zamieszczamy ciekawe na porady naszych ekspertów.

Ruszył także cykl porad PROJEKT PLACU ZABAW. Ze wszystkim można zapoznać się na stronie Dotare Architekci. Zamieściliśmy tam następujące, szczegółowe wpisy dotyczące tematyki projektowania placów zabaw, szczególnie w kwestii:

 • Projekt Placu Zabaw – Uwagi Ogólne
 • Planowanie Krajobrazu i Roślinność
 • Wejście na Plac Zabaw
 • Ogrodzenie Placu Zabaw
 • Nawierzchnie na Place Zabaw
 • Wandalizm i Zagadnienia Bezpieczeństwa Placu Zabaw
 • Jak Rozmieszczać Urządzenia na Place Zabaw
 • Strefa Bezpieczeństwa
 • Urządzenia Komunalne

Wizualizacje placu zabaw

Gratisowo wykonamy dla Państwa wizualizację w kolorze, która ukaże Państwu wygląd przyszłego placu zabaw i udowodni, iż wybór naszych urządzeń zabawowych dotare.pl był strzałem w dziesiątkę. Dzięki najnowszych programów komputerowych w zakresie projektowania, możemy zrealizować wyjątkowo skomplikowane i profesjonalne aranżacje wizualne w technologii 3D. Wygląda to bardzo realistycznie i pokazuje rzeczywisty wygląd placu zabaw, zgodnie z wytycznymi projektu i uwzględnieniem wymaganych stref bezpieczeństwa. Klient ma prawo do wykonania dla niego kilku wersji projektów celem wyboru najlepszej, jego zdaniem, propozycji.

Przykładowe Wizualizacje Placów Zabaw

Firma Dotare.pl posiada swoją flotę transportową marki IVECO, przez co mogą służyć Państwu kompleksowymi działaniami w kwestii  transportu i montażu. Oferujemy dostawy samochodami o różnych gabarytach i tonażu, gwarantując dostawę towaru w miejsce wybrane przez klienta. Posiadamy także samochód specjalistyczny z HD, co gwarantuje rozładunek na miejscu dostawy i redukuje koszty odbiorcy. Cała nasza auto flota spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa i ochrony środowiska, oraz jest cyklicznie serwisowana w ASO IVECO. Posiadamy także sauto serwisowe, całkowicie wyposażone, dzięki czemu możemy dokonać  napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych bezpośrednio na miejscu palcu zabaw klienta.

Kluczowy czynnik, który decyduje o bezpieczeństwie dzieci jest odpowiednia nawierzchnia placu zabaw. Ogromna rolę odgrywa tu umiejętne zainstalowanie i gruntowne przygotowanie nawierzchni amortyzującej upadek, która pozwala zapobiec szeregowi niebezpiecznych kontuzji. Nawierzchnia musi umożliwiać użytkowanie placu także w trakcie nieprzyjaznych warunków pogodowych, sprawdza się tutaj właściwe wyprofilowanie bądź zainstalowanie systemu odwodnienia. Nawierzchnia musi także być atrakcyjną wizytówką placu zabaw i jego administratora.  

Nadrzędna funkcja nawierzchni tożsama jest z ochroną przed wypadkami, dlatego  bezpieczny plac zabaw, musi być w nią wyposażony. Nie chroni ona przed ryzykiem upadku, ale musi właściwie  zamortyzować samą falę i energię uderzenia. Firma dotare jest liderem na rynku producenckim w kwestii placów zabaw, do montażu przeznacza tylko certyfikowane, metalowe place zabaw na nawierzchniach dobrych  i uznanych producentów, co gwarantuje zachowanie wszelkich standardów bezpieczeństwa.

W normie PN-EN 1177 w związku do nawierzchni na plac zabaw stosuje się  tak zwane kryterium urazu głowy (HIC) uznane w centymetrach, którego wartość mierzy maksymalną wysokość upadku, przy której uderzenie głową o podłoże stanowi zagrożenia dla zdrowia użytkownika . Kryterium to ma zastosowanie w odniesieniu do poszczególnych rodzajów podłoża.

Projekt placu zabaw należy musi uwzględniać parametr urządzeń zabawowych zwany wysokością swobodnego upadku (WSU). Oznacza on maksymalną wysokość w pionie, licząc od miejsca podparcia ciała (np. podest zjeżdżalni), aż do najniżej położonego punktu upadku. Na tejże podstawie wysokości swobodnego upadku,  oblicza się również strefę bezpieczeństwa dla danego urządzenia (leży to w gestii i kompetencjach producenta) i w jej obrębie (nie tylko bezpośrednio pod urządzeniem) należy niezwłocznie zastosować nawierzchnię o odpowiednim HIC.

Często występującym na placach zabaw rodzajem nawierzchni jest zwykła trawa (w strefach urządzeń o WSU do 100 cm), piasek, żwir, oraz tak zwane nawierzchnie syntetyczne. Zabrania się używania na placach zabaw nawierzchni twardych: typu cegła, kamień, beton, z ubita ziemia czy glina, ale dotyczy to tylko strefy upadku wyznaczonej przez producenta konkretnego urządzenia. W pozostałych miejscach, w tym także pod urządzeniami o wysokości upadku do 60 cm, takowy rodzaj nawierzchni jest uznawany, ale tylko pod warunkiem, że jest ona wolna od ostrych krawędzi, nierówności  oraz ma odpowiednią stabilizację.

Rodzaje nawierzchni bezpiecznych

Wykonanie nawierzchni na placu zabaw bywa bardzo ważne.  Należy umiejętnie dobrać jej rodzaj – w zależności od krytycznej wysokości upadku HIC. Norma zaleca zastosowanie następujących rodzajów nawierzchni wokół urządzeń:

 

Tagi: place zabaw

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się inaczej lub Resetuj hasło