Ławki i latarnie parkowe, czyli nowoczesne meble miejskie.

Parkowe ławki... Aranżacja zewnętrza rządzi się własnymi prawami.

Istnieją publikacje mówiące o podstawowych regułach, według których można w prosty i efektowny sposób urządzić salon czy kuchnię. W przypadku projektowania miasta jest trochę inaczej. Każdy, najmniejszy element powinien być dokładnie przemyślany. Od jego usytuowania wiele zależy.

Najpopularniejsze wśród zieleni- parkowe ławki...

A wśród nich najróżniejsze koncepcje. Te całkowicie pozbawione oparć, wykonane w klasycznym stylu, a także nowoczesne konstrukcje łączące finezyjne, geometryczne oparcia wykonane z metalu czy aluminium.
Ich cechą charakterystyczną jest wysoka odporność na zmienne warunki atmosferyczne i dużą eksploatację różnych grup użytkowników. Ławki parkowe często tworzą spójny system z barierkami czy też specjalnymi donicami.
Jednak w przypadku działań urbanistycznych ich wygląd ma zdecydowanie mniejsze znaczenie. Projektując zielone przestrzenie dobrze bowiem skupić się na dwóch, podstawowych płaszczyznach.

Ergonomia jako podstawa.

Meble miejskie, które są ustawione bez zachowania zasad ergonomii - nie sprawdzają się w żadnym przypadku. Zakłócają ciągi komunikacyjne i mogą doprowadzić do dyskomfortu, a nawet zagrożenia dla użytkowników parku. Tym bardziej, iż większość takich rozwiązań ulokowanych jest przy ścieżkach, alejkach czy dróżkach.

Wyjątkiem są specjalne elementy infrastruktury, których celem jest spowolnienie bądź zatrzymanie ruchu rowerowego czy pieszego. Właściwe zagospodarowanie terenów rekreacyjnych polega zatem na usytuowaniu ławek parkowych przy ciągach komunikacyjnych ze zwróceniem szczególnej uwagi, czy przypadkiem na nie nie wchodzą.
Tylko wówczas można swobodnie odpoczywać w cieniu drzew czy korzystać ze specjalnych alejek.
Choć nie ma jednoznacznych zasad, istnieje parę wskazówek, których zastosowanie wpływa na bezpieczeństwo i komfort osób uczęszczających do parku czy skwerku.
Ławka, nawet ta najbardziej nowoczesna powinna być ustawiona w odległości conajmniej 40 cm od ścieżki czy alejki, aby wysunięte nogi osób na niej odpoczywających nie stanowiły zagrożenia dla siebie i innych.
Istotnym elementem projektowania publicznych przestrzeni jest także rozlokowanie ławek do odpoczynku przy dłuższych trasach w równych odległościach wynoszących ok. 30 metrów. Usprawnia to bowiem komunikację, pozwalając na odrobinę oddechu nie tylko osobom aktywnym ale również np. starszym, poruszającym się o kulach.
Odpowiednie zachowania, czyli aktywizacja społeczeństwa poprzez funkcjonalną urbanistykę.
Mało kto zdaje sobie sprawę, że obecność ławek w konkretnych miejscach służy również aktywizacji społecznych zachowań. O ile jedna ławka dedykowana krótkiemu odpoczynkowi na ścieżce komunikacyjnej nie ma znaczenia, o tyle cały ich ciąg już tak.

Nie ma bowiem sensu ustawianie  kilku elementow w jednym miejscu jeśli zależy wyłącznie na chwili, a nie dłuższemu spotkaniu. Ławki do krótkotrwałych odpoczynków nie powinny mieć oparć, wówczas rotacja użytkowników jest jeszcze większa.
Aranżacja przestrzeni zielonej nie jest prosta. Ławki parkowe ustawione obok siebie służą odpoczynkowi, podziwianiu przyrody czy czytaniu książek. Z kolei te ustawione przodem do siebie- nawiązywaniu kontaktów towarzyskich. W każdym z powyższych przypadków należy uwzględnić przeznaczenie, aby dobrać rodzaj materiału i samą formę miejskich mebli.
Intymność, bezpieczeństwo, komfort- parkowe latarnie.
Oświetlenie jest niezwykle istotnym elementem każdej aranżacji. Właściwie dobrane światło umożliwia powiększenie danej powierzchni, nadanie atmosfery i specyficznego klimatu, a także sprawia, że użytkownik czuje się bezpieczniej. Nie jest inaczej w przypadku nowoczesnych latarni parkowych, które obecnie różnią się od siebie wyglądem oraz rodzajem dostarczanego światła.
Rozwiązania najskuteczniejsze to latarnie solarne, które zapalają się po zmroku.
W takich jednak przypadkach ich rozstawienie musi mieć miejsce na wolnej przestrzeni, aby promienie słoneczne, które ładują baterie mogły swobodnie docierać do czujników.
To ekonomia i praktyczność, ale tego rodzaju meble miejskie mają również dodatkową, estetyczną zaletę.
Można spośród nich wybierać najróżniejsze formy- rozpoczynając od tych najbardziej klasycznych, stylizowanych na lata dwudzieste po współczesne koncepcje, wykonane w całości z metalu czy aluminium.
Projektowanie parku wymaga również uwzględnienia kwestii bezpieczeństwa. Latarnie powinny więc pojawić się przy ciągach komunikacyjnych, głównie tam, gdzie jest mocno zalesiony teren.
Odległości pomiędzy poszczególnymi latarniami  nie powinny przekraczać kilkunastu metrów, by promień światła mieścił się w niewielkiej odległości od kolejnego.
W przypadku walorów estetycznych ustawienie miejskich latarni może być nieco inne, w zależności od wizji urbanisty oraz osoby od zagospodarowania przestrzennego. Parki, a także inne tereny zielone stanowią wizytówkę danego miasta, przyciągając nie tylko mieszkańców, ale również zagranicznych turystów.
Im bardziej estetyczne miejsce- tym większa szansa na jego rozwój i zainteresowanie.

Powiązane produkty

Komentarze