Ochrona drzew i terenów zielonychw przestrzeni miejskiej.

person Wysłane przez: Biuro obsługi list W: Architektura miejska Na: comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 908

Słowem wstępu…

Planowanie przestrzenne jest procesem wieloaspektowym. Do jego właściwego przeprowadzenia potrzebne jest uwzględnienie wielu czynników zachodzących w danym mieście. Tereny zielone- tak ukochane przez większość mieszkańców wpływają na samopoczucie użytkowników, dodają wartości estetycznej oraz podnoszą cenę danego obszaru. Stanowią również miejsce spotkań towarzyskich i kulturowych osób zamieszkałych w konkretnym miejscu.

Miejska zieleń to element kompozycji urbanistycznej, wchodzący w skład wizytówki miast. Zwykle obejmuje kilka pozycji, wśród których można wyróżnić: zielone ściany urbanistyczne (popularne w wielu miejscach rośliny pnące porastające budynki czy też ekrany), podłogi (takie jak trawniki albo kompozycje kwiatów ułożone parterowo), zielone bramy. Pełni funkcje rekreacyjne ale i użytkowe.

 

Woda jako element niezbędny dla właściwej ochrony terenów zielonych.

Podstawowym problemem wielu dużych miast jest ciasna i ściśle zlokalizowana infrastruktura. Wszelkiego rodzaju chodniki, alejki, parkingi czy też budynki albo betonowe place utrudniają naturalny dostęp roślin do wody opadowej, stanowiącej obecnie podstawę wzrostu i utrzymania naturalnej roślinności. W przypadku braku wody w pierwszej kolejności usychają trawniki, następnie niskie krzewu i drzewa.

Jak zatem zapewnić odpowiednią ilość wody a tym samym poprawić sytuacje miejskiej roślinności?

Jedynym rozwiązaniem ochrony zielonych terenów na obszarach miejskich są działania ekohydrologiczne, które nie traktują deszczu jako potencjalnego zagrożenia ale szansy dla drzew i mniejszej roślinności. Nowoczesne rozwiązania techniczne, których głównym zadaniem jest zatrzymanie wody w miejscu jej opadu bądź najbliższym otoczeniu w połączeniu z koncepcjami tradycyjnego systemu odprowadzania wód zwiększają szansę efektywnego wykorzystania wody na miejskich terenach. Wszelkie działania planistyczne powinny być traktowane w kategoriach spójnej całości, bowiem zieleń to nie tylko poszczególne drzewa czy trawniki ale przede wszystkim ciągły system przyrodniczy. System, który powinien zachować swoją spójność poprzez odpowiednie działania. Ustabilizowany przepływ wody czy też samoczynne zapytanie roślin, a także przemieszczenia różnych organizmów może mieć kluczowe znaczenie dla podtrzymania ekosystemu. Odpowiednie rozwiązania są kluczem do wsparcia rodzimej roślinności, która w większości miast i miejscowości stanowi podstawę zielonych terenów. Eksperci potwierdzają, że większe skupiska roślinności miejskiej obniżają koszty jej utrzymania a ponadto zwiększają komfort i poprawiają jakość życia mieszkańców. Co ciekawsze są także odpowiedzialne za zdolności adaptacyjne miast do zmiennych warunków atmosferycznych (np. poprzez wydłużenie okresu suszy czy opadów). Najważniejsze jest zatem zapewnienie zielonym terenom odpowiedniej ilości wody, dzięki której dostarczanie usług miastom przez rośliny jest wydajne i skuteczne. Z korzyścią dla wszystkich.

Fontanny-w-Rzeszowie-2.jpg

Zielona infrastruktura w miastach, czyli niecodzienna ale istotna współpraca.

Aby tereny zielone mogły służyć mieszkańcom i tworzyć specyficzne miejsca rekreacji i odpoczynku w miastach musi powstać swoistego rodzaju współpraca pomiędzy urzędnikami a inwestorami. Ich wzajemne relacje umożliwiają bowiem ochronę roślinności oraz, co wydaje się najważniejsze, uwzględnienie jej w nowych inwestycjach. Właściwe działania wpłyną na pozostawienie rodzimej zieleni i wykorzystanie możliwości jakie daje. Współczesne inwestycje coraz częściej ingerują w przyrodę. Potężne metropolie i większe miasta zamieniają się w betonowe pustynie, w których ciężko o kawałek zieleni. To z kolei prowadzi do przeprowadzek ludzi na tereny podmiejskie. Choć obecne trendy zakładają udział rozwiązań ekologicznych i projekty rewitalizujące zielone tereny, jest ich wciąż za mało. Wiele miast wydaje kolejne pieniądze na tzw. renaturyzację, czyli zazielenienie obszarów, które zostały przekształcone w miejsca pozbawione roślin. Takie praktyki stosowane są w większości zachodnich miast, walczących o odzyskanie utraconych i świadomie niegdyś zniszczonych zielonych terenów.

Nowoczesne formy ochrony zieleni przed codziennymi użytkownikowami.

Rozwiązaniami przynoszącymi ochronę dla drzew i niskiej roślinnością są wszelkiego rodzaju balustrady ochronne a także osłony gniazdowe. Choć nie da się całkowicie zabezpieczyć przed wandalistycznym zachowaniem niektórych jednostek, ustawienie takich koncepcji w miejscach szczególnie ważnych, podkreśla ich rangę. Wykonane zwykle z wytrzymałych na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne materiałów komponują się z terenami zielonymi. Rozwiązania tego rodzaju są coraz częściej uwzględniane podczas nowych inwestycji, co sprawia, że miasta powoli odzyskują utracone zielone tereny.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się inaczej lub Resetuj hasło