Prysznic bezpieczeństwa, czyli o regulacjach prawnych zastosowania

Prysznic bezpieczeństwa, czyli o regulacjach prawnych zastosowania oraz przyjętych rozwiązań technicznych

Na początku pojawia się pytanie, kiedy powinno się stosować. Zapisy prawne odpowiednio ukazują konieczność właściwego stosowania zróżnicowanych natrysków bezpieczeństwa. Noszą one także nazwę natrysków ratunkowych. Do jednych z aktów prawnych zalicza się Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Dotyczy ono ogólnych przepisów bezpieczeństwa oraz higieny pracy. To właśnie tam możemy dowiedzieć się, iż w czasie procesów pracy występuje niebezpieczeństwo oblania pracowników środkami żrącymi lub zapalenia odzieży na pracowniku. Jednaj nie powinno się to odbywać dalej niż 20 metrów w linii poziomej od stanowisk. Od tych, gdzie wykonywane są te procesy, powinny być zainstalowane natryski ratunkowe – między innymi prysznice bezpieczeństwa służące l do obmycia całego ciała, jak i również oddzielne natryski przeznaczone do przemywania oczu. Tak zwane oczomyjki.

Za ciekawostkę można także uznać, że przedstawiane natryski bezpieczeństwa można zaobserwować w aktach prawnych ukierunkowanych na przemysł szklarski oraz wyrobów ze szkła; chemicznego i odlewniczego; produkcji lakierów oraz farb. Warto także wskazać na przemysł ukierunkowany na oczyszczanie ścieków i uzdatniania wody. Następnie elektronicznej obróbki powierzchni, po czym elektronicznej obróbki powierzchni oraz metali ciężkich. Do tych ostatnich zaliczyć można między innymi: arsen czy chrom i jego poprzedzające związki.

Ustawodawca podkreśla, że natryski bezpieczeństwa muszą być stosowane w takich miejscach, gdzie pracownik ma między innymi do czynienia z: substancjami żrącymi (kwasy, sole i zasady); substancjami wybuchowymi. Wskazać należy także na łatwopalne; z niebezpieczeństwem połączenia bądź zapalenia się odzieży roboczej.  Powszechnie wiadomo, że natryski bezpieczeństwa stosuje się w: magazynach chemicznych oraz wielu miejscach przeładunku chemikaliów czy laboratoriach.
Na uwagę zasługują oczyszczalnie ścieków, odlewniach. Ciekawym miejscem okazują się być stacje zmiękczania wody.

Charakteryzując prysznice ratunkowe stwierdza się, że przeznaczone zostały do szybkiego spłukiwania ciała pracownika posiadającego bezpośredni kontakt z niebezpieczną dla naszego zdrowia substancją.
Wymagane są w licznych miejscach produkcji czy przeładunku, a także magazynowania niezwykle groźnych dla naszego zdrowia chemikaliów oraz materiałów łatwopalnych.

Pod względem technicznym pamiętajmy, aby wybrany przez nas natrysk bezpieczeństwa powinien znajdować się dość blisko stanowiska wykonywania pracy. Producenci podpowiadają potencjalnym użytkownikom, ze w przypadku większego grona pracujących osób zaleca się zainstalowanie paru natrysków bezpieczeństwa.

W tym aspekcie należy pamiętać, że muszą być one instalowane w pewnej odległości  takiej, gdzie dotarcie będzie wynosiło mniej niż dziesięć sekund. Poza tym umiejscowienie prysznicu bezpieczeństwa musi stać się dostępne z trzech następujących stron: po pierwsze od strony stanowiska do natrysku nie powinno być schodów, jak i również  progów bądź zupełnie innych przeszkód utrudniających całkowite dotarcie. Należy nadmienić, że Dotare.pl w prezentowanej przez siebie ofercie posiada jedynie atestowane, a jednocześnie sprawdzone produkty amerykańskiej oraz angielskiej produkcji.

Powiązane produkty

Komentarze

Zarejestruj nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się inaczej lub Resetuj hasło
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć