Współczesne parki i skwery pełnią różnorodne funkcje, przede wszystkim jednak skupiając się na społecznych i kulturowych aspektach. Są bowiem miejscami spotkań mieszkańców i turystów, pomysłem na rekreację czy odpoczynek w cieniu drzew. Przez wielu nazywane "zielonymi płucami miast". I choć jest ich coraz mniej, wciąż stanowią element krajobrazu współczesnych miast.

Betonowe puszcze nie dają wytchnienia. W upalne dni stanowią uciążliwy element codzienności. Obecność miejskich parków czy skwerów wydaje się zatem niezbędna do chwili relaksu czy odpoczynku w cieniu drzew. Tym bardziej, iż takie miejsca stanowią także sfery imprez plenerowych, zbliżających i zacieśniających lokalne więzi. 

Geometria i barwy.

Zwykle kompozycja zielonych przestrzeni opiera się na geometrii- koliste czy prostokątne formy łączone są z obecną wcześniej architekturą, aby całość tworzyła spójną aranżację. Drzewa i krzewy wrysowywane są w obecny ład a wolne przestrzenie wypełniane różnego rodzaju materiałami. Takie "uzupełnienia" stanowią zwykle kamienie, betonowe płyty w różnych kolorach czy też klasyczny żwir.

Współczesne trendy opierają się na grze kolorami- choć najczęściej wykorzystywane są neutralne barwy, takie jak biel, czerń czy odcienie szarości, coraz częściej w dużych miastach pojawiają się kontrastujące, odważne barwy. Krwista czerwień, żółć czy fiolet zdecydowanie wprowadza ożywienie wśród jednostajnej, delikatnej zieleni. Betonowe donice, figury geometryczne czy odbiegające od klasycznych form kosze na śmieci mogą stanowić niecodzienny element miasta, dopełniając obszar zielony.

Ciekawym i coraz częściej pojawiającym się rozwiązaniem jest wykorzystywanie traw ozdobnych. Ich zaletą jest różnorodność pod względem koloru, wyglądu czy faktur, przez co występuje dowolność w kompozycji. Uzupełnieniem takich koncepcji stają się niskie, ozdobne krzewy liściaste albo iglaste bądź skupiska wielobarwnych kwiatów. Zielona przestrzeń nabiera nowego wyrazu oraz sprawia, że odpoczynek w tak zróżnicowanym otoczeniu wpływa pozytywnie na samopoczucie.

Mała architektura.

Duże znaczenie ma także mała archikektura, wykorzystywana w przypadku nowoczesnego zagospodarowania przestrzeni zielonej. Miejskie ławki wykonane na tysiące sposobów, niewielkie fontany z kamienia czy efektowne latarnie urozmaicają wygląd miejskiego parku, dodając mu atrakcyjności. Istotnym uzupełnieniem przestrzeni publicznej jest właściwe oświetlenie, zapewniające odpowiedni klimat i dające poczucie bezpieczeństwa osobom przechadzającym się po zmroku. Dobra widoczność, choć jest kluczowa dla wygody może równiez pełnić funkcję marktingową. W wielu miasta wykorzystuje się bowiem grę świateł aby przyciągnąć potencjalnych turystów i zwrócić uwagę na daną miejscowość czy dzielnicę.

Przede wszystkim funkcjonalność.

Zielone płuca miasta są atrakcyjnymi miejscami, jednak ich projekt wymaga przemyślenia i sprawdzonych koncepcji. W terenach rekreacyjnych, użytkowanych przez społeczeństwo nie wolno bowiem zapominać o funkcjonalności, stanowiące podstawę właściwie każdego obszaru. Nie można bowiem zapominać, iż tereny zielone stanowią przeważnie także ciągi komunikacyjne, które muszą być nie tylko wygodne ale i bezpieczne, nawet dla natężonego ruchu pieszego. Zarówno architektura, jak i zieleń tworzą spójną całość ale aby były czymś wyjątkowym, muszą zostać zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi trendami i koncepcjami urbanistycznymi.

W projektach zakładających powstawanie ciągów komunikacyjnych należy wykorzystać maksymalnie płaską powierzchnię, aby korzystanie ze ścieżek czy alejek nie stanowiło problemu dla osób starszych czy niepełnosprawnych. Istotną rolę odgrywa szerokość ciągu, zakładająca swobodne poruszanie się dwóch lub trzech osób. Powierzchnia poszczególnych chodników powinna zakładać użytkowanie całoroczne i intensywne- zaplanowanie odpowiedniej nawierzchni na etapie projektowym pozwala uniknąć późniejszych kosztów związanych z naprawami.

Szata roślinna jako podstawa efektownego i atrakcyjnego dla użytkowników terenu zielonego.

Współczesne trendy projektowania parków i ogrodów zakładają wykorzystanie obecnej roślinności i nasadzanie kolejnej, nie odbiegającej od stosowanych wcześniej rozwiązań. Zwykle pod uwagę brana jest jakość gleb oraz usytuowanie miejsca, w którym mają powstać nowe rośliny. Wybór konretnych rodzajów zależy od ich przeznaczenia- roślinnośc ozdobna, całoroczna- musi być odporna na zmienne warunki atmosferyczne a przy tym stosunkowo niewymagająca pod względem zabiegów pielęgnacyjnych. Bardziej reprezentatywne lokalizacje (przed ważnymi instytucjami administracyjnymi czy lokalizacje spotkań zagranicznych osobistości) wymagają większych zabiegów zarówno na etapie planowania, jak i późniejszych prac wykonawczych. Wielobarwne kwiaty na efektownych skalniakach bądź klombach potrzebują bowiem odpowiedniego nasłonecznienia, gleby oraz ochrony przed mieszkańcami czy miejskimi zwierzętami.

Trendy rbanistyczne, choć zmienne zakładają dużą dowolność. Dlatego też każde większe miasta stara się o swój indywidualny i oryginalny charakter, podkreślany roślinnością czy małą architekturą miejską.