Pojemniki bezpieczeństwa w firmach i ich zastosowanie

Substancje niebezpieczne są szeroko stosowane w wielu firmach i gospodarstwach domowych. Wielu pracowników ma kontakt z benzyną, chemikaliami, rozpuszczalnikami i wieloma innymi niebezpiecznymi cieczami.
Należy pamiętać, że stosowanie tego rodzaju substancji niesie ryzyko wybuchu i pożaru, co stwarza poważne zagrożenie dla pracowników i mienia. Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r.

W sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych konstrukcji i obszarów budowlanych (Dz. U. Nr 109, poz. 719), ciecze o temperaturze zapłonu poniżej 328,15 K (55 ° C) powinny być przechowywane wyłącznie w pojemnikach, urządzeniach i instalacjach przystosowanych do tego celu, wykonanych przynajmniej z materiałów zmniejszających palność, rozładowujących ładunki elektrostatyczne, wyposażonych w szczelne zamknięcia i zabezpieczonych przed pęknięciem.

Pojemniki do przechowywania substancji niebezpiecznych są często nazywane pojemnikami bezpiecznymi.
Charakteryzują się szeregiem funkcjonalności, dzięki którym zmniejszają ryzyko zatrucia parą, pożaru lub wybuchu.

Podstawowe funkcje kontenerów bezpieczeństwa obejmują:

  • Bezpieczne przechowywanie niebezpiecznych cieczy poprzez ograniczenie możliwości samozapłonu i kontrolę emisji niebezpiecznych oparów.
  • Zgodność z przepisami BHP dotyczącymi przechowywania niebezpiecznych cieczy i ochrony przeciwpożarowej.
  • Ergonomia wykonania - łatwość przenoszenia niebezpiecznych substancji, między innymi łatwe dozowanie, przenoszenie, przenoszenie i napełnianie / opróżnianie. Ochrona przed niebezpiecznymi odpadami do momentu usunięcia.

Kryteria wyboru pojemnika na substancje niebezpieczne Podstawowym kryterium wyboru bezpiecznego pojemnika powinien być rodzaj substancji, którą chcemy w nim przechowywać. Informacje na temat właściwości substancji powinny znajdować się w karcie charakterystyki, znanej również jako karta charakterystyki.
Niniejszy dokument zawiera opis zagrożeń związanych z jego stosowaniem, podstawowe dane fizykochemiczne oraz wskazówki dotyczące bezpiecznego stosowania i przechowywania.
Większość chemikaliów stosowanych w laboratoriach i przemyśle można podzielić według konwencji ze względu na łatwopalność i charakter chemiczny. Palność substancji jest określana przez tak zwany współczynnik OI (wskaźnik tlenu) określający procent tlenu w mieszaninie z azotem, niezbędny do podtrzymania spalania materiału, którego temperatura przy zapłonie wynosiła 20 ° C. W oparciu o łatwopalność, chemikalia są podzielone na:

Substancje niepalne - substancje, dla których OI> 28 nie wykazują zdolności do wspomagania spalania nawet przy podwyższonym stężeniu tlenu w atmosferze. Substancje palne - dodatkowo dzielimy na środki zmniejszające palność (21 <OI <28), dla których spalanie wymaga zwiększonego stężenia tlenu w atmosferze (w porównaniu ze standardowym 21%) i łatwopalne (OI <21), które palą się w równych i niższych stężeniach 21% tlenu w środowisku.
Drugim kryterium selekcji jest chemiczny charakter substancji, przez który rozumiemy jej skłonność do reagowania z innymi substancjami, materiałami itp. Podzielimy je umownie na: Substancje agresywne chemicznie - substancje, które łatwo reagują, powodując na przykład korozję materiału, zapłon lub nawet wybuch.
Przykładami takich substancji są wysoce skoncentrowane kwasy i zasady, których nie należy przechowywać w metalowych pojemnikach ze względu na ich silne właściwości korozyjne / korozyjne.

Pojemniki bezpieczeństwa są często używane do transportu i przechowywania łatwopalnych cieczy i chemikaliów w miejscach pracy. Pomimo tego, że w Polsce nie ma ścisłych norm regulujących wdrażanie kontenerów bezpieczeństwa, wskazane jest, aby kontener posiadał odpowiednie certyfikaty i atesty. Świadczą one o jakości wykonania i gwarantują bezpieczne przechowywanie substancji chemicznych.

Podstawowe cechy, które powinien posiadać pojemnik bezpieczeństwa to: uziemienie i opcja wyrównania potencjałów. Wyładowanie elektryczności statycznej zapobiega wyładowaniom, które mogą spowodować wybuch lub pożar. Szczelność potwierdzona przez próby ciśnieniowe. Automatyczne uwalnianie pary przy wzroście ciśnienia. Chroni to pojemnik przed rozdarciem (lub wybuchem w przypadku pożaru).
Wewnętrzna pułapka przeciwpożarowa zapobiegająca przedostawaniu się ognia do pojemnika przez otwór wlewu. Automatyczne zamykanie otworu do napełniania / nalewania po nalaniu lub zalaniu łatwopalnej cieczy. Odporność na uszkodzenia mechaniczne i zużycie podczas pracy. Wygoda i wydajność podczas transportu płynów oraz napełniania i opróżniania pojemnika. Charakterystyczne kolory ostrzegawcze i duża etykieta z wyraźnym opisem zawartości pojemnika.

Pojemniki bezpieczeństwa mogą się znacznie różnić w zależności od ich przeznaczenia. Bazując na pojemnikach renomowanej firmy Dotare, możemy je zasadniczo podzielić ze względu na: Rodzaj przechowywanej substancji niebezpiecznej Pierwszym krokiem przy wyborze pojemnika jest zidentyfikowanie niebezpiecznej substancji, którą będzie przechowywać.

Biorąc pod uwagę wcześniej wspomniane kryteria wyboru pojemnika na substancje niebezpieczne, pojemniki ochronne Dotare można podzielić w następujący sposób: Funkcjonalność bezpiecznego pojemnika Biorąc pod uwagę sposób użytkowania, pojemnik powinien mieć odpowiednie cechy funkcjonalne, aby praca z niebezpiecznymi cieczami była zarówno bezpieczna, jak i skuteczna.
Firma Dotare ma w swojej ofercie szeroką gamę pojemników dostosowanych do różnych wariantów pracy z niebezpiecznymi cieczami.
Oto ich podział według funkcjonalności:

Komentarze