Czy beton w architekturze miejskiej może być piękny

Beton jest surowcem, który otacza nas zewsząd. Da się go zobaczyć nie tylko w architekturze miejskiej, ale i przy budowie mostów, ulic czy telegraficznych słupów.

To jaki ostateczny efekt i kształt przybierze beton, w dużej mierze zależy od architektów i wykonawców danego projektu. Przy wykorzystaniu tego materiału budowlanego można wykazać się nie lada kreatywnością, co zresztą możemy dostrzec na co dzień w naszym środowisku. 

Beton stał się jednym z najpowszechniejszych materiałów budowlanych na świecie w XIX wieku, za sprawą wielkiego zapotrzebowania przemysłu w tamtym czasie.
Masowo budowano wtedy dużych rozmiarów wiadukty, słupy telegraficzne i elektryczne, ogromne hale fabryczne czy linie kolejowe.
Okazało się, że jest on bardzo uniwersalnym materiałem, z którego można wybudować niemal wszystko, czego dusza zapragnie. Jest to bardzo twardy, odporny na wszelkie uszkodzenia materiał, który wbrew pozorom jest również dość elastyczny.

Dzisiejsza architektura miejska, pokazuje że beton może być również odpowiedzią na potrzebny nowoczesnego budownictwa i współczesnych aranżacji. Ta mieszanina kruszywa, wody i cementu, jest dzisiaj najczęściej używanym budulcem, z którego powstają zarówno wielkie jak i mniejsze obiekty architektury i są to np. ławki betonowe, donice betonowe czy kosze betonowe.

Na polskiej scenie architektonicznej, szczególnie chętnie po beton sięga Bolesław Stelmach. Sprawia on, że ten surowy materiał, jest w stanie jawić się, jako współczesny środek wyrazu. Budynek administracyjny, powstały na tyłach gmachu Sejmu, jest dobrym tego przykładem. Jego wnętrza, stworzone są z betonu, a różnorodność efektów, faktur i odcieni wykończenia, świadczy o bogatych możliwościach wykorzystania tego powszechnego materiału.

Coraz częściej dostrzega się również powagę i dostojność tego budulca, dzięki czemu zaczyna się go wykorzystywać w miejscach jak gmachy sądowe czy urzędowe. 

Powiązane produkty

Komentarze