Architektura miejska
- Ławki parkowe i ogrodowe
- Kosze na śmieci
- Donice ogrodowe
- Bariery miejskie
- Siedziska i podpórki
- Osłony drzew i kraty pod drzewa
- Totemy
- Stojaki rowerowe i motocyklowe
- Stoły piknikowe
- Stoły do gry
- Słupki drogowe
- Kratki trawnikowe
- Ogrodzenia miejskie
- Hydranty zewnętrzne
- Oświetlenie miejskie
- Informacja miejska
- Przekaz informacji
- Place zabaw
- Siłownie zewnętrzne
- Boiska sportowe
- Wiaty przystankowe
- Wiaty rowerowe
- Grill miejski ogrodowy
- Wiaty kasy biletowe parkingowe
- Zdroje uliczne i poidła dla zwierząt
- Armatura uliczna
- Flagi i maszty
- Elewacje
- Tarasy i pomosty
- Stoły do tenisa stołowego
- Galanteria ogrodowa
- Stoły żeliwne
Czym jest architektura miejska?
Architektura miejska składa się z przedmiotów znajdujących się na terenach publicznych przestrzeni, które wraz z otoczeniem tworzą estetyczną całość. Mogą pełnić funkcję czysto dekoracyjną lub praktyczną. Współczesna architektura jednak, coraz częściej wymaga łączenia tych dwóch cech. Te przedmioty użytku dnia codziennego to np. stojaki rowerowe, kosze uliczne, ławki betonowe, osłony pod drzewa czy tablice informacyjne. Służą społeczeństwu w miejscach takich jak parki, place publiczne czy miejsca parkingowe.
Ciężko wyobrazić sobie duże lub mniejsze miasto bez takich komponentów jak ławki parkowe, kosze betonowe, donice betonowe, tablice informacyjne czy słupki betonowe. Stanowią one integralną część miasta i są elementami, które pomagają mieszkańcom w codziennym życiu. Poprawiają bezpieczeństwo oraz umożliwiają wypoczynek i rekreacje. Architektura miejska, mimo, że nie zwracamy na nią często uwagi, jest nie tylko obiektem cieszącym oko, lecz zawiera w sobie mnóstwo przemyślanych rozwiązań, które służą obywatelom.
Właściwe zaprojektowanie przestrzeni miejskiej to niewątpliwie bardzo duże wyzwanie dla współczesnych architektów. Muszą oni wziąć pod uwagę szerokie spectrum osób, korzystających z przestrzeni. Są to dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne. Architektura miejska powinna umożliwiać komfortowe korzystanie z niej, przez wszystkie grupy użytkowników. Oczywiście niektóre elementy małej architektury są tworzone z myślą, o konkretnej grupie społecznej, np. plac zabaw.
Architektura miejska skupia się głównie na estetyce i zapewnieniu komfortu osobom dorosłym. Nie oznacza to jednak, że meble miejskie powinny być ponure i jednolite. Coraz częściej obserwujemy tendencje do wykorzystywania kolorowych, dekoracyjnych elementów, które ubarwiają przestrzeń. Bardzo często również stosuje się donice miejskie, w celu zazielenia terenu. Miejsce dzięki temu staje się bardziej przytulne i ciepłe.
Meble miejskie a architektura miejska
Meble miejskie coraz częściej są wielofunkcyjne. To nie tylko dekoracyjny, lecz funkcjonalny i edukacyjny element miasta. Z uwagi na fakt przywiązywania coraz większej wagi do środowiska, często wykorzystuje się przedmioty, które powstały z recyklingu, a elementy takie jak kosze miejskie, które umożliwiają właściwą segregacje śmieci, są wręcz podstawą wyposażenia często odwiedzanej przestrzeni publicznej. Jest to też ważny sygnał dla obywateli i bodziec do utrzymywania porządku.
Aby właściwie zaprojektować i zagospodarować przestrzeń miejską, należy więc wybrać wysokiej jakości produkty. Nasz sklep oferuje elementy architektury miejskiej jak: ławki betonowe, kosze miejskie, kosze i pojemniki do segregacji śmieci, słupki ze stali nierdzewnej, leżaki miejskie, stoły betonowe, donice ze stali nierdzewnej, siedziska parkowe, kraty żeliwne czy osłony na drzewa oraz setki innych elementów, również na zamówienie.
Architektura miejska wymaga dokładnego zaplanowania oraz wykorzystania rozwiązań, które sprawdzą się w wieloletnim użytkowaniu.
Fachowa wiedza w połączeniu z nowoczesnymi realizacjami pozwala zatem na kreację wybranej przestrzeni publicznej.
Mała i duża architektura miejska to specyficzny obszar wpływający nie tylko na efekt wizualny ale również praktyczność czy funkcjonalność danych miejsc. Jej właściwe rozplanowanie umożliwia korzystanie z dostępnych możliwości w sposób codzienny i zwyczajny. Pewne elementy wyznaczają bowiem bariery, ograniczają rozwiązania czy też wskazują odpowiednie zastosowanie. Ale nie tylko. To także elementy dekoracyjne, dzięki którym miasto może wyglądać estetycznie i schludnie.
Elementy małej architektury miejskiej
Mała architektura miejska - z tym pojęciem kojarzą się donice, ławki, słupy ogłoszeniowe i kosze na śmieci. Elementy te można spotkać w parkach i innych przestrzeniach miejskich. Często są to proste i niewyszukane produkty, najczęściej wykonane z metalu i drewna. Niektórzy nie wyobrażają sobie, że mogłyby być wykonane z jakiegokolwiek innego materiału.
Nic bardziej mylnego. Coraz częściej możemy spotkać elementy architektury miejskiej wykonane z tworzyw sztucznych. Weźmy za przykład ławki miejskie. Ławka wykonana z metalu z czasem koroduje, wymaga konserwacji, malowania. W lecie bardzo się nagrzewa, a w zimie nieprzyjemnie marznie.
Możemy również znaleźć ławki wykonane z plastiku, który nie jest tak popularny jak metal, ponieważ nie jest tak trwały. Plastik również wymaga konserwacji, malowania lub wymiany przez jakiś czas po postawieniu na ziemi (siedzisko jest porysowane). Przede wszystkim jednak plastik z czasem się niszczy i staje się kruchy - w końcu zaczyna pękać, gdy się na nim siada.
Dlaczego wciąż używamy plastiku do produkcji ławek? Niestety, nie ma innego materiału, który miałby tak dobry stosunek ceny do jakości.
Ławki Parkowe I Ogrodowe – posiadamy klasyczne oraz nowoczesne siedziska, które wpasują się w każdą przestrzeń publiczną i nie tylko. Umożliwiają odpoczynek i relaks oraz stanowią istotny element dekoracyjny miejskiego krajobrazu. Ławki parkowe i ławki ogrodowe to nieodłączny element architektury, bez którego nie można wyobrazić sobie dzisiejszych miast.
Ławki miejskie z oparciem – stanowią punkt postoju podczas dłuższych spacerów, oraz pełnią role dekoracyjną otoczenia. Wygodne oparcie umożliwia pogawędki i miłe spędzenie czasu. Ławki z oparciem mogą być zatem elementem, który zachęci do przebywania na świeżym powietrzu i delektowania się widokami zieleni, np. w parku. Nasza bogata oferta, zawiera różne rodzaje materiałów i form ławek tego typu.
Ławki miejskie bez oparcia – sprawdzają się na szlakach częstych przechadzek, w celu krótkiego odpoczynku. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Sprawdzą się więc w niewielkich przestrzeniach. Dodatkowym atutem, jest mała waga i łatwość transportu.
Ławki miejskie betonowe – ich solidna, betonowa podstawa oraz estetyczne drewniane siedziska to już klasyczny widok w miejskich parkach, skwerach oraz placach. Konstrukcja ławki betonowej sprawia, że jest to bardzo wytrzymały i odporny na akty wandalizmu przedmiot użytku publicznego.
Ławki miejskie metalowe – plusem takiego rozwiązania jest to, że łatwo nie padną łupem złodziei. Gwarantują również bezpieczny i komfortowy odpoczynek użytkowników. Ich niebanalny design, wpasuje się w ramy nowoczesnych przestrzeni. Ławki metalowe są odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne, w tym wichury czy burze.
Kosze na śmieci betonowe – beton stał się bardzo pożądanym materiałem budulcowym XXI wieku. Elementy architektury miejskiej, jak kosze na śmieci betonowe, widuje się coraz częściej na skwerach, w parkach czy przy ulicach. Ich niewątpliwą zaletą jest wysoka odporność na czynniki zewnętrzne oraz skrajne warunki atmosferyczne. Gwarantują długoletnią trwałość. Występują w różnych wariantach, formach oraz z dodatkowymi elementami, jak daszki.
Kosze na śmieci metalowe – produkty tego typu są wysoce odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz słońce, deszcz czy śnieg. Umożliwia to korzystanie z nich przez cały rok, bez obaw o zniszczenie. Jest to świetna alternatywa dla koszów plastikowych, które łatwo mogą pękać. Kosze na śmieci metalowe dostępne w naszej ofercie występują w wersjach stojących i na słupku. Posiadamy warianty kwadratowe, okrągłe i prostokątne.
Kosze na śmieci plastikowe – służą najczęściej do segregacji odpadów, różnego pochodzenia. Kosze na śmieci z plastiku są niedrogą alternatywą dla wszelkich innych rozwiązań. Można zastosować na nich specjalną grafikę, informującą o sugerowanej treści śmieci w nich zamieszczanych. Charakteryzują się elastycznością i trwałością oraz nowoczesnym designem. Posiadamy w ofercie również koszomyjki na stację paliw.
Kosze na śmieci żeliwne – tego typu rozwiązanie, nawiązuje do starodawnych czasów. Kosze żeliwne wpasują się szczególnie w zabytkowe części miasta, koło budynków instytucjonalnych czy urzędów. Produkt ten jest wysoce odporny na działanie wszelkich warunków atmosferycznych. Ze względu na dużą wagę oraz solidne wykonanie, niezwykle ciężko je uszkodzić.
Kosze na śmieci drewniane – kosze drewniane są pięknym elementem uszlachetniającym każdą przestrzeń. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest stosowanie ich w parkach i zazielenionych miejscach, gdzie idealnie wpasowują się w roślinny krajobraz. Drewno to materiał trwały i wytrzymały. Posiadamy kosze na śmieci drewniane każdego typu, z wkładem ocynkowym lub bez.
Kosze na psie odchody – to specjalny rodzaj koszy parkowych, które umożliwiają właścicielom czworonogów na posprzątanie po swoim pupilu. Niektóre modele posiadają podajniki torebek, rękawiczek lub łopatek, co ułatwia sprzątanie. Zwiększająca się świadomość władz miejskich, powoduje coraz większe zainteresowanie tego typu produktami. Występują one głównie w parkach oraz osiedlach.
Słupki drogowe – są przede wszystkim elementem architektury miejskiej, który zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom. Blokują one również możliwość parkowania w miejscach do tego nie przeznaczonych oraz umożliwiają odgrodzenie danych stref. Ich różnorodność oraz mnogość kolorów i kształtów, pozwala na zastosowanie ich nie tylko jako praktyczny, lecz też dekoracyjny element otoczenia.
Informacja miejska – w skład której wchodzą gabloty ogłoszeniowe, tablice informacyjne, czy witacze miejskie są elementami, które pozwalają na sprawną komunikację między mieszkańcami danego terytorium. Treści informacyjne, są zazwyczaj eksponowane przy ważnych budynkach, na przestankach, oraz w miejscach dużego ruchu przechodniów. To elementy, które są pomocne również turystom, przybywającym z innych miast.
Bariery miejskie – stanowią uzupełnienie mebli miejskich. Jest to sposób na zapewnienie ochrony mieszkańcom. Montuje się je często przy skarpach, rzekach, jako zabezpieczenie ciągów rowerowych i pieszych, oraz wszędzie tam, gdzie istnieje duże ryzyko niebezpieczeństwa. Duży wybór kształtów oraz form barierek miejskich w naszej ofercie, umożliwia dobranie idealnego rozwiązania, w zgodzie z klasyczną i nowoczesną architekturą.
Osłony drzew i kraty pod drzewa – te pierwsze występują w wersjach poziomych i pionowych. Umożliwiają na połączenie korzeni drzew z chodnikiem, co zapewnia drzewu odpowiedni dopływ wody i chroni korzenie przed czynnikami zewnętrznymi, np. zdeptaniem. Kraty na pod drzewa, również pozwalają na ochronę drzew. Jest to alternatywa płyt chodnikowych czy asfaltu, którymi często przykrywa się drzewa.
Architektura miejska od dotare jest idealnym rozwiązaniem na optymalne zagospodarowanie publicznej przestrzeni. To dzięki niej możliwe jest sprawne funkcjonowanie miasta. Współczesne meble miejskie to nie tylko rozwiązania w pełni funkcjonalne, lecz też dekoracyjne. Nowoczesne miasta potrzebują technologii na miarę XXI wieku, co w pełni rozumie nasza firma, oferując najlepszej jakości produkty.
Codziennie staramy się sprostać wyzwaniom, które stawia przed nami szybkie tempo życia mieszkańców, oraz przeróżne wymogi bezpieczeństwa. Zdajemy sobie sprawę z tego, że bardzo ważną kwestią jest porządek w strefie publicznej.
Mała architektura miejska jest nieodzownym elementem miejskiego krajobrazu.
Produkty, które do niej się zaliczają powinny charakteryzować się dużą trwałością i odpornością na wszelkie warunki atmosferyczne i inne czynniki zewnętrzne.
Powinny również zapewniać mieszkańcom komfort, oraz umożliwiać relaks. Meble miejskie muszą nie tylko cieszyć oko, lecz przede wszystkim należycie spełniać swoją funkcję.
Bogata oferta naszego sklepu zawiera nie tylko wyposażenie takich miejsc jak parki, skwery, rynki. To również przedmioty, które wykorzystuje się na osiedlach mieszkaniowych, ulicach, w firmach, na parkingach oraz obiektach sportowych.
Dzięki tak rozbudowanej ofercie, jesteśmy w stanie pomóc wielu firmom i instytucjom.
Ławki parkowe, kosze na śmieci parkowe i stojaki rowerowe – ile kosztują?
Zróżnicowana oferta, pod kątem materiału wykonania oraz modeli, stwarza sytuację, w której pomożemy znaleźć rozwiązania w każdym budżecie. Ceny zależą głównie od materiałów, rozmiarów i konstrukcji poszczególnego elementu. Wszystkie nasze produkty objęte są gwarancją.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą już teraz.
Architektura miejska to termin określający wszystkie elementy małej architektury miejskiej, które uzupełniają dużą, standardową architekturę budynków, dróg, mostów, parków itp. Są to elementy małe, ale wpływają na estetyczną stronę otaczających nas ulic.
Mała architektura miejska składa się przede wszystkim z takich elementów, jak kosze na śmieci, kontenery, ławki, słupy informacyjne, przystanki autobusowe, latarnie i lampy. Jak widać, większość z tych obiektów pełni nie tylko funkcję estetyczną. Trudno sobie wyobrazić chodzenie ulicą bez kosza na śmieci; park nie byłby zbyt funkcjonalny bez ławek; nie wspominając już o tym, jak niezadowolone są dzieci pozbawione miejskich placów zabaw.
Co to jest miejski krajobraz?
Jest to połączenie elementów tworzących małą architekturę miasta. Należą do nich latarnie uliczne i kontenery na śmieci.
Jaki powinien być krajobraz miejski?
Powinien spełniać dwie główne funkcje: estetyczną i funkcjonalną. Powinna być miła dla oka, ale także praktyczna i funkcjonalna. Dlatego nie stawiamy dużych kontenerów na śmieci w parkach ani latarni w starym stylu w przestrzeniach o nowoczesnym wystroju. Zastanawiamy się, czy te przedmioty są w ogóle potrzebne, jaka będzie ich rola, a także z jakich materiałów zostaną wykonane. Pamiętajmy bowiem, że funkcjonalny design to nie tylko użyteczność, ale także trwałość!