Wanny wychwytowe

Aktywne filtry

Wanny wychwytowe służą do wygodnego i bezpiecznego przechowywania niebezpiecznych materiałów, szczególnie tych, które mogą zagrażać środowisku. Wanny ociekowe to sprawdzony produkt, w przypadku składowania kontenerów, beczek, czy pojemników, które zawierają różnego rodzaje ciecze, jak techniczne czy przemysłowe oraz łatwopalne chemikalia czy oleje.

W przypadku składowania materiałów, jak lakiery czy oleje, stosuje się lakierowane lub cynkowane wanny wychwytowe ze stali. Agresywne chemikalia jak ługi czy kwasy, wymagają zastosowania wanny wychwytowej ze stali szlachetnej lub tworzywa sztucznego, dzięki ich właściwościom antykorozyjnym.

Jaki rozmiar wanny wychwytowej?

Przechowywanie produktów z niebezpiecznymi cieczami, stwarza konieczność dobrania odpowiedniej pojemności wychwytu. Optymalnym rozwiązaniem jest sytuacja, gdy wanna może pomieścić zawartość pojemnika, który na niej leży, lub 10 % objętości składowanej. Przy wyborze odpowiedniej wanny wychwytowej, musimy również zwrócić uwagę na miejsce, w którym będzie użytkowana.

Wanny wychwytowe – użytkowanie

Wanny ociekowe służą nie tylko do przechowywania, lecz też rozlewania niebezpiecznych substancji. W takim wypadku odpowiednim wyborem jest wanna wychwytowa ze stali lub wanna wychwytowa z tworzywa sztucznego. Takie elementy, wraz ze stojakami pod beczkę, tworzą optymalne warunki do przelewania cieczy. Zapobiega to konsekwencjom w razie nieprzewidzianego wycieku.

Dostępne są również wanny wychwytowe mobilne, które idealnie nadają się do transportu małych pojemników i beczek. W zależności od rodzaju transportowanych substancji możemy wybrać wanny wychwytowe z tworzywa sztucznego lub stali.

 Wanny i ich rodzaje:

Wanny wychwytowe wykonane ze stali (ocynkowanej lub malowanej) lub tworzywa sztucznego (PE) są szczególnie odpowiednie do bezpiecznego magazynowania cieczy. W połączeniu ze stojakami na beczki wykonanymi z polietylenu (PE) lub stali ocynkowanej, stanowiska te są optymalnie przystosowane do przenoszenia cieczy. Zapewnia to optymalną ochronę gleby i wód gruntowych w przypadku wycieku.

Dostępne są mobilne wanny wychwytowe ułatwiające transport beczek i małych pojemników - bez pozbawiania ich ochrony. Do wyboru są plastikowe lub stalowe palety wychwytowe, w zależności od właściwości przewożonych substancji.

Do czego potrzebujemy wanny wychwytowej ?

 Substancje niebezpieczne można znaleźć w wielu różnych miejscach. Niezależnie od tego, czy pracujesz z pojemnikiem z aerozolem, środkami czyszczącymi, farbami czy lakierami, wszystkie te materiały są niebezpieczne dla wody, łatwopalne, agresywne lub w inny sposób niebezpieczne. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić ochronę środowiska.

Najlepszym sposobem na to jest zastosowanie wanny wychwytowej. Jest to pojemnik, który zatrzymuje substancje niebezpieczne wewnątrz zakładu i zapobiega ich przedostawaniu się do środowiska w wyniku wycieków lub rozlania.

Wanna wychwytowa zawiera również system odwadniający, który umożliwia odprowadzanie nadmiaru cieczy ze zbiornika, aby nie przedostawały się do innych części budynku, gdzie mogłyby spowodować szkody.

Wanna wychwytowa może również pomóc w zapobieganiu skażeniu wewnątrz budynku, jeśli zostanie on uszkodzony podczas wypadku lub klęski żywiołowej, takiej jak powódź lub akcja gaśnicza w pobliżu (np. pożar w pobliskim zakładzie chemicznym).

 Jeśli w swojej codziennej pracy masz do czynienia z materiałami niebezpiecznymi, musisz zadbać o to, by zarządzanie nimi odbywało się w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Obejmuje to przestrzeganie obowiązujących przepisów. Substancją niebezpieczną może być wszystko - od pojemnika z aerozolem po 1000-litrowy pojemnik IBC. Niektóre przykłady obejmują:

- Oleje

- Środki czyszczące

- Farby

- lakiery

- I wiele innych niebezpiecznych substancji.

Wszystkie te substancje mogą być niebezpieczne dla wody, łatwopalne, agresywne lub niebezpieczne z innych powodów. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić ochronę naszego środowiska. Należy pamiętać, że studzienka ściekowa jest pierwszym środkiem zapobiegawczym w zarządzaniu substancjami niebezpiecznymi.

 Aby zapobiec przedostawaniu się substancji niebezpiecznych do gruntu i wody, magazynowanie tych substancji musi być zorganizowane w taki sposób, aby ewentualne wycieki były łatwe do zauważenia. Substancja musi być łatwo i szybko rozpoznawalna, wychwycona i odpowiednio zabezpieczona. Istnieją pewne wyjątki:

-Jeśli nie ma możliwości wycieku, wanna nie jest konieczna.

-Jeżeli istnieje oddzielny system zbierania płynów (np. oleju), wanna wychwytowa nie jest konieczna.

-Jeżeli koszt takiego systemu będzie przekraczał 50% wartości sprzętu lub jego całkowitej wartości, wanna nie jest konieczna.

-Jeżeli istnieją inne skuteczne środki (np. zbieranie wody deszczowej), wanna wychwytowa nie jest konieczna.

 Jaką pojemność powinna mieć wanna wychwytowa?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Przepisy w Polsce nie określają, jaka powinna być pojemność studzienki. Przyjęto natomiast zasadę stosowaną w UE: 10% objętości substancji składowanych na wannie lub objętości największego składowanego pojemnika. Istnieją jednak wyjątki: w zależności od warunków lokalnych może być wymagana 100% pojemność wychwytu, np. na obszarach ochrony wód - w takim przypadku wanna wychwytowa powinna ją zapewnić.

Nasz asortyment oferuje odpowiednie wanny wychwytowe do każdego możliwego zastosowania: Do małych pojemników, beczek lub kilku IBC jednocześnie. W podjęciu decyzji pomoże Ci nasz przewodnik po wanienkach wychwytowych: "W 4 krokach do właściwej wanny wychwytowej".

 Materiał, z którego wykonana jest wanna wychwytowa, jest szczególnie ważny w przypadku przechowywania substancji niebezpiecznych. Jeżeli mają być przechowywane substancje zanieczyszczające wodę lub ciecze łatwopalne, takie jak oleje, lakiery lub farby, należy wybrać wannę wychwytową wykonaną ze stali. Nie są one łatwopalne i są stosunkowo niedrogie.
W przypadku agresywnych substancji chemicznych, takich jak kwasy i zasady, należy wybrać wanny ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego.

Są one odporne na korozję i dlatego optymalnie nadają się do przechowywania tych substancji. Podczas gdy stalowe wanny wychwytowe są formowane z blachy, wanny wychwytowe z tworzywa sztucznego mają tę zaletę, że można je formować w dowolne kształty.
Na przykład wanny wychwytowe z tworzywa sztucznego mogą mieć już zintegrowane wsporniki, na których można umieszczać beczki.

 Tak, możliwe jest jednoczesne napełnianie i magazynowanie przy użyciu wanny wychwytowej.

W wannie wychwytowej JEST JEDNOCZESNE PRZECHOWYWANIE I NAPEŁNIANIE ?

Podczas napełniania magazynowanych towarów muszą one być bezpieczne zarówno dla pracowników, jak i dla środowiska. Aby ułatwić ten proces, pod składowanym towarem lub na podłodze można zastosować odpowiednie wanny ociekowe, które będą zbierać kondensat bezpośrednio podczas napełniania.
W przypadku napełniania z beczek prawie wszystkie nasze wanny ociekowe można rozbudować do postaci stacji napełniającej.
Potrzebnych jest do tego tylko kilka akcesoriów, więc nie jest konieczna osobna konstrukcja.
W naszym sklepie internetowym znajdziesz pasujące stojaki do napełniania, lejki i akcesoria do beczek!

 Jeśli szukasz akcesoriów, które mogą rozszerzyć funkcjonalność Twojej wanny wychwytowej, w naszym sklepie mamy duży wybór akcesoriów. Oferujemy akcesoria do naszych wanien wychwytowych, dzięki którym można rozszerzyć ich funkcjonalność.
Wiele konstrukcji wanien wychwytowych zawiera już na przykład ruszt, ale można go również dokupić osobno.
Kratka jest bardzo praktyczna: w przypadku wycieku cieknący pojemnik znajduje się bezpośrednio nad studzienką.
Oznacza to, że wyciekające płyny są bezpiecznie zbierane, a nie pozostają na zewnątrz zbiornika i wypływają zaraz po wyjęciu nieszczelnego pojemnika.

Istnieje również możliwość przekształcenia studzienki w stację napełniania. W tym celu w naszym sklepie można znaleźć duży wybór akcesoriów, takich jak adaptery do gwintów, kozły do napełniania lub platformy do napełniania.

 Jako konstruktor i producent wiemy, że wymagania naszych klientów są w najwyższym stopniu zróżnicowane. O wyborze wanny wychwytowej decyduje nie tylko rodzaj i ilość przechowywanej substancji niebezpiecznej. Znaczenie mają również cena, jakość i opcje wyposażenia.

Abyś miał pewność, że otrzymasz najlepsze rozwiązanie dla swoich potrzeb magazynowych, przerobiliśmy naszą ofertę wanien wychwytowych i przedstawiamy Ci zupełnie nowe marki producentów. Obejmują one:

- Linia podstawowa z podstawowymi produktami w rozsądnych cenach

- Linia classic z produktami wyższej jakości w różnych rozmiarach

- Pro-line z produktami wysokiej jakości do bardzo wymagających zastosowań

Wszystkie te modele można znaleźć na naszej stronie internetowej pod marką "KW" lub "KE".