Jak wykorzystać walory betonu w przestrzeni miejskiej

Nowoczesne miejskie przestrzenie to coraz większe wyzwanie dla architektów w projektowaniu architektury miejskiej.


Wizualne trendy ciągle się zmieniają, a do łask powracają materiały, które wcześniej uważane były za zbyt toporne, aby umieszczać je na tle delikatnej, porośniętej roślinnością miejskich terenów.
To jednak bardzo szybko się zmienia, a beton, o którym właśnie mowa, z powodzeniem wraca do krajobrazu miejskiej rzeczywistości. 

Beton stał się wykorzystywany na szerszą skale nie tylko ze względu na jego niezwykłą trwałość oraz odporność na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, ale i również za sprawą potencjału, który w nim drzemie. Obecnie jest wykorzystywany przez architektów do tworzenia przeróżnych obiektów o dużych i mniejszych rozmiarach. Pośród nich, możemy wymienić kosze betonowe, donice betonowe czy ławki betonowe

Te dekoracyjne, ale i w pełni funkcjonalne elementy, na stałe wpisały się w krajobraz, który tworzy architektura miejska. Specyfikacja miejsc publicznych jak dziedzińce, place, chodniki, parki, wymaga zastosowania do budowy materiałów, które będą nie tylko wytrzymałe, ale przyjemne dla oka.¬

Jednym z ważniejszych aspektów miejskiej architektury, jest odpowiednio zagospodarowana przestrzeń. To właśnie ona jest czynnikiem decydującym o bezpieczeństwie i komforcie poruszania oraz stanowi
o postrzeganiu atrakcyjności danego miejsca.

Należy zwrócić uwagę również na to, że taka przestrzeń, jest bardzo intensywnie uczęszczana, a co za tym idzie narażona na działanie osób trzecich, a przede wszystkim na warunki atmosferyczne.

Elementy, które tworzone są z betonu jak kostki, płytki czy chodniki, dają gwarancję użytkowania przez bardzo długie lata, bez konieczności skomplikowanej pielęgnacji. 

Dodatkowo niektóre wyroby, pokrywane są specjalnymi środkami, już na etapie produkcji, co powoduje ich mniejszą nasiąkliwość i ograniczenie powstawania przebarwień, plam czy wykwitów.

Powiązane produkty

Komentarze