Lampa bakteriobójcza jak to działa

Promienie ultrafioletowe nie są promieniowaniem występującym naturalnie na Ziemi, mają silne działanie zarodnikowe i bakteriobójcze. Mechanizm sterylizacji fal UV-C polega na pochłanianiu energii promieniowania UV-C przez kwasy nukleinowe i białka cytoplazmatyczne, co z kolei prowadzi do zmian w strukturze DNA drobnoustrojów. Ostateczna zmiana powoduje reakcję chemiczną, która zabija szkodliwe patogeny. Wykorzystanie fal UV-C do niszczenia mikroorganizmów jest procesem wykładniczym, to znaczy im wyższa dawka promieniowania, tym więcej bakterii zostanie zniszczonych.

Sterylizatory przepływowe, a aspekt jak działają lampy bakteriobójcze

Decydując się na lampę bakteriobójczą jednofunkcyjną ukazuje się, że w sterylizatorze przepływowym dezynfekcja powietrza odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu, aby zapobiec przedostawaniu się światła poza pokrywę. Wiele osób w tym momencie zadaje sobie pytanie jak działają lampy bakteriobójcze.

Dzięki niezwykle wysokiej wydajności grzejników wszystkie mikroorganizmy w powietrzu są niszczone. Sterylizatory mogą pracować 24 godziny na dobę. W czasie włączenia sterylizatora osoby przebywające w pomieszczeniu nie są narażone na działanie promieniowania UV-C emitowanego przez urządzenie.

Natomiast dwufunkcyjna lampa bakteriobójcza wyróżnia się tym, że wspomniany typ sterylizatora jest wyposażony w 1 lub 2 dodatkowe zewnętrzne lampy bezpośredniego działania, aby zapewnić całościową i skuteczną dezynfekcję pomieszczenia. Zatem w pomieszczeniu przebywają ludzie, sterylizacja odbywa się w komorze urządzenia.

Kiedy ludzie są na zewnątrz, włącz światło, aby bezpośrednio oświetlić pomieszczenie. Oba systemy mogą pracować jednocześnie, co znacznie poprawia efekt dezynfekcji. Dwufunkcyjny sterylizator o mocy do 275 W może skutecznie zniszczyć wszystkie mikroorganizmy, w tym te, które osiadły na powierzchni i unoszą się w powietrzu.

Skutki uboczne, a dalsza odpowiedź jak działają lampy bakteriobójcze

Jako silny utleniacz ozon może zwiększać korozję metalu i uszkadzać gumowe wyposażenie. Jest to śmiertelne dla roślin i zwierząt gospodarskich. Wymaga to hermetycznego uszczelnienia pomieszczenia podczas procesu ozonowania, aby uniknąć zatrucia ludzi w sąsiednich pomieszczeniach. Pozostawał w powietrzu ponad 4 godziny. Ozon jest silnie toksyczny. Długotrwałe wdychanie może spowodować wzrost ciśnienia, obrzęk płuc, a nawet śmierć. W tym kontekście powinno się rozważyć jak działają lampy bakteriobójcze.

Jako silny utleniacz, nadtlenek wodoru o stężeniu powyżej 6% może uszkodzić tworzywa sztuczne, metale i tekstylne elementy wyposażenia. Jeśli dostanie się do sprzętu, może spowodować utlenianie elementów elektronicznych i awarię sprzętu. Pozostawał w powietrzu ponad 4 godziny. Stężony nadtlenek wodoru działa drażniąco na skórę, oczy i włosy. Długotrwałe wdychanie może powodować podrażnienie dróg oddechowych i choroby płuc.

W oczyszczaczu powietrza mikroorganizmy nie zostaną zabite, ale zostaną zmagazynowane na powierzchni filtra i pozostaną w nim aktywne przez długi czas. Biologiczne pozostałości po zabiegach, takich jak spraye, naskórek lub włosy, osadzają się na powierzchni filtra i są pożywką dla rozwoju bakterii.

Komentarze