Czym są baterię i jak się je utylizuje ?

Bateria to przedmiot, który zna praktycznie każdy z nas. W dzisiejszych czasach baterie służą nam w telefonach, zegarkach, a nawet co raz częściej w samochodach. Z tego względu potrzeba baterii na rynku jest na bardzo wysokim poziomie, co przekłada się bezpośrednio na ogromne ilości produkowanych baterii w ciągu roku. Niestety baterie nie są wieczne, a po ich zużyciu (lub spadku wydajności) nadają się jedynie do wyrzucenia do kosza.
Należy jednak pamiętać, że baterii nie możemy wyrzucić do tradycyjnego kosza na śmieci, zwanym też koszem na odpady komunalne. Takie zachowanie jest niezgodne z prawem, i traktowane przez ogół społeczeństwa jako naganne. Baterie należy wyrzucić do specjalnego pojemnika, z którego specjalne firmy odbiorą zużyte baterie, a pożniej je  w odpowiedni sposób zutylizują.

 

Jak wygląda recykling baterii?

Szacuje się, że w przeciągu tylko jednego roku Polacy zużywają około 300 milionów baterii, czyli aż 7,5 tysiąca ton! Co ciekawe, aż 90% z tej liczby stanowią baterię jednorazowe, czyli takie których nie można naładować, i po których rozładowaniu nie nadają się do ponownego użytku .Taka ilość powstających odpadów, powoduje, że rynek musi być na to odpowiednio przygotowany.

W całej Polsce są porozmieszczane specjalne pojemniki na baterie, do których możemy wrzucić zużyte baterie.
Można je znaleźć chociażby w szkołach, urzędach, a nawet biurach! Ze względu na to, że w bateriach znajdziemy wiele szkodliwych substancji, jak chociażby ołów, kadm, nikiel, cynk i rtęć, które niestety nie są proste do zneutralizowania i jeżeli będziemy się z nimi źle obchodzić możemy się narazić na poważne skutki zdrowotne. Oprócz tego, utylizowanie baterii jest objęte specjalną, przeznaczoną do tego celu ustawą. Według niej każdy kto świadomie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska, podlega karze grzywny, czy nawet wiezienia!

Tak rygorystyczne przepisy mają zapobiegać nieodpowiednie gospodarowanie zużytymi bateriami, które jak doskonale wiadomo jest bardzo niebezpieczne. Recykling baterii polega na poddaniu jej składników odpowiednim procesom chemicznym, które zneutralizują, bądź zmniejszą ich szkodliwość.
W niektórych przypadkach, podczas recyklingu występuje możliwość ponownego pozyskania każdego z zawartych w baterii pierwiastków, a także jego ponowne wykorzystanie. Warto przy tym dodać, że w szczególnej sytuacji prawnej są przedsiębiorcy.
Firmą które wytwarzają odpady składające się z baterii, bez ich odpowiedniego wywozu podlegają karze nawet 50 tysięcy złotych!

Każda firma, która w zawartości swoich odpadów podlega pod specjalny rejestr, i numer seryjny.  To bardzo ważne, gdyż to właśnie duże przedsiębiorstwa odpowiadają za lwią część emitowanych odpadów. Co ciekawe, nie wszędzie na świecie przepisy są tak liberalne jak ma to miejsce w Unii Europejskiej. Chociażby w Stanach Zjednoczonych baterie nie są objęte żadnymi specjalnymi przepisami, i wedle tamtejszego prawa są traktowane jako tradycyjne, zwykłe odpady.
Nawet najwięksi, znani producenci baterii jak Energizer, czy Duracell na swoich stronach internetowych informują, że ich baterie można wyrzucać do tradycyjnego kosza na śmieci. Takie prawo ma związek przede wszystkim z faktem, że sukcesywnie od 1996 roku na mocy uchwały kongresu USA postanowiono zastąpić niebezpieczną rtęć innymi, bezpieczniejszymi materiałami jak chociażby magnez, czy cynk. Mimo to, w bateriach nadal stosuje się chociażby kadm, czy ołów, które także są niebezpieczne dla środowiska, o czym najwidoczniej amerykański rząd zapomniał.

Pojemnik na baterie Eco-Market.pl

Ze względu na niewątpliwie dużą skalę emitowania odpadów, równie duża jest skala ich recyklingu. Firmy trudniące się tym zadaniem z pomocą specjalistycznych pojemników organizują zbiórki, których efektem jest zebranie jak największej ilości baterii. Taki pojemnik powinien być przede wszystkim trwały i solidny, ale przy tym lekki i prosty w transporcie. W ofercie sklepu Eco-Market.pl znajdują się różnorodne pojemniki na baterie, które będą doskonałą propozycją dla przedsiębiorców, szkół, czy urzędów miejskich. 

Powiązane produkty

Komentarze