Nowe zasady segregacji śmieci i odpadów

W 2013 roku wprowadzono tzw. „dużą ustawę” – jej założenia opierały się na wyregulowaniu zasad dotyczących segregowania śmieci w Polsce. Jej nadrzędnym celem było pomniejszenie ilości odpadów, przypadających na jednego mieszkańca.

Po kilku latach czas na pierwsze wnioski oraz refleksje. Już na pierwszy rzut oka widać, że ustawa była niedoprecyzowana: po pierwsze gminy miały pełną dowolność w ilości wywożonych śmieci. Ponadto do władz gminnych należał  również dobór koloru pojemników, a więc o doborze pojemników decydowały firmy wywożące śmieci, które zostały wybrane w przetargu. W związku z czym warto jest postawić na pojemniki do segregacji śmieci.

Rozwiązanie to wprowadziło chaos, w niektórych gminach papier trzeba było wyrzucać do czerwonych pojemników, w innych do zielonych czy żółtych. Brak jasnych reguł zniechęcił wielu mieszkańców do przestrzegania zasad segregacji śmieci, gdzie należy podjąć decyzję o kosze na śmieci.

Ministerstwo Środowiska po głosach niezadowolonych obywateli Polski, postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce i zapanować nad tą trudną sytuacją. Rząd odpowiedział wprowadzając regulacje, które zaczęły funkcjonować wraz z dniem 1 lipca 2017 roku. Tym samym zasady segregacji odpadów na terenie całej Polski są identyczne: obowiązują 4 kolory, których przeznaczenie zostało jasno sprecyzowane.

Pamiętajmy: śmieci ze szła wyrzucamy do zielonych pojemników, z papieru – do niebieskich, z plastiku i metalu – do żółtych, natomiast resztki kuchenne – do brązowych. Takie zmiany mają zwiększyć produkcję surowców na recykling, gdzie stawiamy na sprawdzone pojemniki do segregacji śmieci.

Jednak pomimo funkcjonowania tego systemu od wielu  tygodni, dane sporządzone przez GUS, w dalszym ciągu nie są pozytywne. W Polsce odzyskuje się obecnie około 26% odpadów. Powód? Wiele gmin nie stosuje się do zasad segregacji, segreguje wybiórczo lub też szybko rezygnuje z tych czynności.

Spotkamy również takie miejscowości, w których mieszkańcy wyrzucają śmieci zaledwie do dwóch pojemników, oddzielając wyłącznie szkło od plastiku. To błąd! Śmieci w dalszym ciągu są zanieczyszczone i wymieszane, a to nie przyspiesza procesu segregowania.

Dane przygotowane przez dyrektywy unijne pokazują, że sytuacja ma się poprawić do 2020 roku – kiedy to z 26% odzyskiwanych odpadów – wartość ta ma zwiększyć się do 50%. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dorównamy w tej materii Niemcom, których poziom odzysku wynosi aż 80%. W dalszym ciągu guru tej klasyfikacji jest Szwecja, gdzie notuje się skuteczność nawet 100%.

Kluczowym jest stosowanie segregacji samodzielnie w domu, natomiast osoby odpowiedzialne za ustawianie koszy na śmieci, powinni odpowiednio je oznaczyć i okleić naklejkami. Umieśćmy też krótką instrukcję, co w jakim pojemniku, powinno się znaleźć. Wielu ma z tym problem – czy karton po mleku wyrzucić do kosza z plastikiem czy papierem?

Naklejki na kosze można dostać w sklepach stacjonarnych z wyposażeniem do segregacji lub zamówić w Internecie w sklepach działających na rynku poligraficznym. Warto również zadbać o jakość tej grafiki, czytelność oraz precyzję – wówczas szybciej trafimy do odbiorcy, a śmieci będą prawidłowo segregowane. 

Przewodnik po pojemnikach do segregowania:

  • Niebieski – PAPIER. Wyrzucamy: książki, gazety, zeszyty, tektura.  Nie wolno: styropianu, zszywek, zeszytów z klejonymi grzbietami, okładek kolorowych gazet, papieru toaletowego, podpasek, rachunków, paragonów, faktur, opakowań po mleku czy sokach.
  • Żółty – TWORZYWO SZTUCZNE I METALE. Wyrzucamy: plastikowe butelki (najlepiej zgniecone i bez nakrętek), kartony po mleku i sokach, folię, puszki po konserwach, stare garnki, zabawki, pokrywki od słoików. Nie wolno: opakowań po lekach, baterii, puszek po farbach, odpadów gumowych, opakowań po dezodorantach.
  • Zielony – SZKŁO. Wyrzucamy: butelki, słoiki, opakowania po kosmetykach, butelki po piwie czy winie. Nie wolno: porcelany, kineskopu, szyb samochodowych, żarówek, szkła żaroodpornego.

  • Brązowy – ODPADY ORGANICZNE. Wyrzucamy: resztki kuchenne, świeżo skoszoną trawę, liście.

segregacja śmieci poradnik jak

Powiązane produkty

Komentarze