Zima- jak się odpowiednio zabezpieczyć i zminimalizować skutki jej opadów?

person Wysłane przez: Dotare.pl list W: Architektura miejska Na: comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 15

Zima to specyficzny czas. Dla wielu to ze względu na liczne święta i tym samym wolne od pracy jest to okres niewątpliwie przyjemny, dający sporo radości. Niestety dla wielu z nas, zwłaszcza tych mieszkających poza miastem zima nie jest niczym przyjemnym. W naszej strefie klimatycznej zimy są przeważnie wyjątkowo mroźne i w ich czasie jesteśmy narażeni na bardzo znaczne opady śniegu.  Setki centymetrów śniegu skutecznie blokują nasz wjazd, który musimy zawczasu odśnieżyć. Oprócz tego wszechobecne przymrozki, które bardzo często powodują problemy z odpaleniem naszego samochodu. Jednak, abyśmy mogli zniwelować złe skutki tej pory roku możemy się odpowiednio zabezpieczyć. Wielu z nas późno przypomina sobie o nadchodzącej zimie, co stanowi zasadniczy błąd. Najlepiej jest być odpowiednio zabezpieczonym, i przed nadchodzącym sezonem wybrać się na odpowiednie zakupy.  Na rynku jest dostępnych wiele ciekawych rozwiązań,  dzięki którym zimowe poranki staną się znacznie przyjemniejsze, a nasz wyjazd samochodem bezproblemowy. W tym artykule, postaram się przybliżyć najlepsze sposoby na radzenie sobie z zimowym żywiołem, a także omówię wady i zalety każdego z nich.

Odśnieżarka:

Odśnieżarka to bardzo przydatne urządzenie, którego zakup odciąża nas od przenoszenia ciężkiego, śniegowego puchu za pomocą łopaty. Docenią to zwłaszcza ludzie starsi, którzy nie mogą się narażać na dźwiganie ciężkich przedmiotów, a także po prostu Ci którzy cenią sobie wygodę i swój czas.

Dostępne na rynku odśnieżarki występują w dwóch, podstawowych rodzajach. Pierwszym z nich jest odśnieżarka spalinowa, a drugim elektryczna. Spalinową odmiana tego urządzenia cechuję o wiele wyższa moc, niż w wersji elektrycznej, co jest nie bez znaczenia w obszarach o wyjątkowo dużej ilości śniegu. Niestety, odśnieżarki spalinowe są ciężkie i bardzo mało zwrotne, co będzie wyjątkowo niekorzystne zwłaszcza na małych, wąskich podwórkach. W takim wypadku z pomocą przychodzi nam elektryczna odmiana tego urządzenia. Oczywiście, jest o wiele słabsza, niż wersja spalinowa, ale na małych przestrzeniach pozostaje to niemal bez większego znaczenia. Poza tym, kolejną rzeczą, która odróżnia odśnieżarkę elektryczną od spalinowej jest obecność kabla. Dla wielu będzie to argument nie do przeskoczenia, np. ze względu na brak odpowiedniego gniazdka. Niestety jak we wszystkim, tak i zastosowanie odśnieżarki niesie za sobą pewne wady. Najważniejszą z nich jest w tym wyapdku cena. Za dobrej klasy odśnieżarkę  elektryczną trzeba przeznaczyć około 400 złotych, a na jej spalinową odmianę co najmniej 1000 złotych.

Piasek i sól drogowa:

Abstrahując od tego, czy swoje podwórko odśnieżysz łopatą, czy odśnieżarką musisz się liczyć z tym, że podjazd pozostanie śliski, i będziesz mógł mieć dalej spory problem z wyjechaniem. Poza tym niezabezpieczone odpowiednio śliskie schody, czy krawężniki mogą być bardzo niebezpieczne, a korzystający z nich człowiek może bardzo łatwo stracić równowagę. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam dwa rozwiązania, które najlepiej stosować synergicznie, czyli piasek, oraz sól drogowa. Piasek nieporównywalnie poprawia stabilizację gruntu, i nadaję naszym kołom, lub stopom o wiele więcej przyczepności. Sól, zaś pozwoli roztopić pozostały, zamarznięty śnieg, co znacznie poprawi efektywność naszej pracy. Największą zaletą takiego rozwiazania jest oczywiście cena. Zarówno piasek, jak i sól drogowa są dostępne w bardzo korzystnych cenach, i nawet jeżeli będziemy z nich korzystać codziennie, przez cały sezon to nie będzie to stanowiło dużego, budżetowego problemu.

Pojemnik na piasek, i sól.

Musimy jednak pamiętać, że kupując do naszego domu spory zapas soli drogowej, czy piasku musimy mieć odpowiednią ilość miejsca. Nie wielu z nas może sobie pozwolić na przechowywanie kilkunastu worków w garażu, czy jakimkolwiek pomieszczeniu gospodarczym. W takim wypadku z pomocą przychodzi nam pojemnik na sól, oraz piasek. W danych czasach, bardzo częstym widokiem, spotykanym także u służb jak straż pożarna były pojemniki drewniane. Można było je spotkać także przy przystankach, szkołach, czy parkingach samochodowych. Niestety z biegiem czasu, zdano sobie sprawę, że drewno nie jest odpowiednim materiałem na zimowy klimat. Jest ono bowiem bardzo podatne na wilgoć, i z czasem, pod wpływem śniegu staję się nieszczelne, lub po prostu niesprawne. Najlepszym rozwiązaniem będzie pojemnik na sól i piasek wykonany z odpowiednich, nieporównywalnie trwalszych materiałów, jak np. pojemnik PPH 800L.  Jest on wykonany ze specjalnie przystosowanych tworzyw sztucznych, które są odporne na wilgoć, temperaturę, czy wpływ przechowywanych surowców, jak właśnie sól drogowa, która wchodzi z reakcję z wieloma materiałami (nawet z betonem!)  Nie pozostającym bez znaczenia, jest także fakt, że pojemniki tej klasy są odpowiednio wzmacniane, i przez to bardzo trwałe. W praktyce przydaje się to zwłaszcza na parkingach, czy przy ruchliwych ulicach, gdzie nasz pojemnik jest narażony na kontakt, np. z samochodami. W ofercie sklepu Eco-Market.pl  dostępne są pojemniki różnych wielkości i rodzajów. Możemy wybierać spośród skrzyń od 70 litrów, do nawet 500 litrów, co docenią najbardziej właściciele dużych posesji. Koszt zakupu takiego pojemnika jest różny, i zależy przede wszystkim od jego wielkości i przeznaczenia. Za najmniejszy spośród dostępnych modeli przyjdzie nam zapłacić około 200 złotych. Za średni model musimy dać od 400, do 600 złotych, a za największe, 500 litrowe pudła nawet 1500 złotych.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się inaczej lub Resetuj hasło